Онови безпеки руху 95тр Урок№14 Тема: Запобiжнi заходи пiд час водiння тpактоpних пpичепiв в умовах бездоріжжя 29.10.20
Опрацювати тему: Запобiжнi заходи пiд час водiння тpактоpних пpичепiв в умовах бездоріжжя на сайті
Законспектувати запобіжні заходи під час водiння тpактоpних пpичепiв
Переглянути відіо на сайті
ПЛАН УРОКУ
Тема
уроку. Підготовка трактора до роботи з причепом.
Мета
уроку. Навчити учнів правильно
підготувати трактор до роботи з причепом.
Виховувати
бережливе ставлення до техніки. Розвивати координацію
рухів рук
та ніг, швидкість в орієнтуванні при різних ситуаціях в роботі на
тракторі.
Матеріально
– технічне обладнання. Трактор Т – 40, причіп 2-ПТС – 4, набір ключів,
шприц, паливно – мастильні матеріали, ганчір`я.
Місце
проведення. Машино – тракторний парк, майданчик для наладки сільсько - господарської
техніки.
Час
проведення. 6 годин.
ХІД УРОКУ
Організаційна
частина.
3 хв.
1.
Доклад учнів про готовність до уроку.
2.
Огляд учнів (наявність спецодягу).
Вступний інструктаж. 27 хв.
1. Повідомлення теми І мети
уроку.
2. Перевірка засвоєного
матеріалу попереднього уроку.
3. Інструктаж з ТБ та ОП.
4. Подача нового матеріалу з
застосуванням власного показу.
Текучій
інструктаж та самостійна робота учня.
320 хв.
1. Провести ЩТО трактора.
2. Провести ЩТО причепа 2 –
ПТС – 4.
3. Під`їхати до причепа і приєднати причіп до трактора.
4. Під`єднати гідравлічні шланги причепа до гідравлічних виводів
на тракторі.
5. Під`єднати гальмівний пневматичний шланг причепа до
пневматичного клапа-на на тракторі.
6. З`єднати штекер електросистеми причепа з розеткою трактора.
7. Перевірити дії гідро –
електро – пневмосистеми причепа та трактора.
8. Поставити очищену від
бруду техніку на місце стоянки.
9. Вказати учням на допущені
помилки в ході занять. При необхідності повторити епізоди роботи, де були
допущені помилки.
Заключний
інструктаж. 7
хв.
1. Аналіз допущених помилок
при виконанні завдання.
2. Повідомляти оцінки учням.
3. Задати домашнє завдання.
Інструкційно – технологічна карта № 1 на тему:
«ЩТО трактора Т - 40».
Назва завдання |
Час відведений на виконання |
«ЩТО трактора Т - 40». |
1 година |
Мета уроку. Надбання і вдосконалення навиків водіння трактора.
|
Зміст і послідовність виконання завдання. |
Обладнання та технічні умови.
|
1 |
Перевірити наявність оливи в піддоні стартера. |
За допомогою щупа. При необхідності доливаємо оливи. |
2. |
Перевірити наявність пального в бакові. |
За допомогою мірної лінійки |
3. |
Перевірити наявність оливи в паливному насосі. |
Ключем 12 х 14 відкрутити контрольну пробку. Має олива потекти з
отвору. |
4. |
Перевірити наявність оливи в гідросистемі. |
За допомогою щупа. При
необхідності доливаємо оливи. |
5. |
Перевірити відсутність підті-кання пального та оливи. |
При необхідності знешкоджуємо несправність за допомогою ключів 17 х 19,
22 х 24, 27 х 30. |
6. |
Перевірити справність електросистеми трактора. |
Включаємо АКБ за допомогою кнопки «Маса». При черзі включаємо всі
електроприбори трактора. Вияв-лені несправності усуваємо. Викрутка,
електролампо-чки. |
7. |
Перевірити тиск повітря в шинах. |
За допомогою манометра. |
8. |
Візуально контролюємо комп-лектність та справність вузлів та агрегатів
трактора. |
|
Всі операції виконувати згідно вимогам ТБ.
Інструкційно – технологічна карта № 2 на тему:
«ЩТО причепа 2 -
ПТС - 4».
Назва завдання |
Час відведений на виконання |
«ЩТО причепа ПТС - 4». |
1 година |
Мета уроку. Надбання і вдосконалення навиків обслуговування
сільського сподарської техніки.
|
Зміст і послідовність виконання завдання. |
Обладнання та технічні умови.
|
1 |
Перевірити наявність всіх вузлів та агрегатів. |
При відсутності деяких вузлів докомплектувати причеп. |
2. |
Перевірити справність та герме-тичність гідравлічних шлангів та
гідроциліндра. |
За допомогою двох ключів 22 х
24. |
3. |
Перевірити справність та герме-тичність пневматичного проводу гальмівної
системи. |
За допомогою двох ключів 22 х 24. |
4. |
Перевірити справність електро-системи причепа. |
За допомогою викрутки. |
5. |
Перевірити справність замків бортів причепа. |
Попробувати кілька разів відкрити і закрити замки бортів. |
6. |
Перевірити наявність і надійність стопорних пальців під платфор-мою
причепа. |
Пальці повинні бути вставлені в гнізда з того боку, куди має висипатися
вантаж з причепа. |
7. |
Перевірити тиск повітря в шинах. |
За допомогою манометра. |
|
|
|
Всі операції виконувати згідно вимогам ТБ.
Інструкційно – технологічна карта № 3 на тему:
«Підготовка трактора до роботи з причепом».
Назва завдання |
Час відведений на виконання |
«Підготовка трактора до роботи з причепом». |
1 година |
Мета уроку. Надбання і вдосконалення навиків комплектування машино –
тракторних
агрегатів.
|
Зміст і послідовність виконання завдання. |
Обладнання та технічні умови.
|
1 |
Провести ЩТО трактора. |
Згідно технологічної карти № 1. |
2. |
Провести ЩТО причепа. |
Згідно технологічної карти № 2. |
3. |
Під`їхати трактором до приче-па і
причепити причеп до трактора. |
Під`їзжаєм заднім ходом і зупиняємося так, щоб сер-га причіпної системи
ввійшла на дишла причепа. За допомогою пальця застопорюємо причіп. Палець
обов’язково шплінтуємо. |
4. |
З’єднуємо гідравлічну систему трактора з причепом. |
За допомогою ключа 22 х 24. |
5. |
З’єднуємо пневматичну систе-му гальм трактора з причепом. |
За допомогою двох половинок пневматичного крана. |
6. |
З’єднуємо електричну систему трактора та причепа. |
За допомогою розетки і штекера. Штекер обов’язково фіксується. |
7. |
Опробовуємо причіп в дії. |
Важелем гідророзподільника піднімаємо платформу причепа і опускаємо в
транспортне положення. |
8. |
Трактор і причеп установлює-мо на місце стоянки і очищає-мо від пилу і
бруду. |
За допомогою ганчірок. |
Всі операції виконувати згідно вимогам ТБ.
І
Н С Т Р У К Ц І Я
з ТБ та
ОП при виконанні комплексного заняття: «Підготовка трактора з причепом до
роботи».
1. Працюючи коло трактора,
учні повинні бути одягнуті в спецодяг.
2. Самостійну роботу
розпочинати тільки з дозволу майстра виробничого навчання.
3. Перед початком роботи
треба впевнитись, що трактор та причеп повністю справні.
4. Всі операції ЩТО
використовувати при заглушеному двигуні.
5. Рушати трактор з місця,
впевнившись, що в зоні руху трактора немає людей, тварин, чи предметів,
зіткнення з якими може привести до аварії, чи нещасного випадку.
6. Під`їхати до причепа заднім ходом, повільно без ривків,
тримаючи одну ногу на педалі муфти зчеплення, а другу на педалі гальма.
7. Забороняється на ходу
трактора покидати кабіну, чи заскакувати на трактор.
8. Покидати кабіну можна тільки при повністю
зупиненому тракторі, коли важель КЗП установлений в нейтральне положення, і
трактор поставлений на зупинне гальмо.
9. Роз’єднуючи гідравлічні
шланги, треба впевнитись, що в них олива знаходить-ся не під тиском.
10.Виконувати всі команди причіпки вчасно та якісно.
ПЛАН УРОКУ
Тема
уроку. Водіння трактора на підвищених швидкостях по маркерній та
провішеній лініям, проїзд через умовні ворота.
Мета уроку. Навчити правильно учнів водити трактор на підвищених
швидкостях,по провішеній та маркерній лініях, проїзджати через умовні ворота,
виховувати любов до техніки, розвивати швидкість в орієнтуванні при різних
ситуаціях в роботі на тракторі.
Матеріально
-технічне обладнання. Трактор Т – 40, набір слюсарного інструменту, ПММ,
ганчір`я, вішки.
Місце
проведення. Ділянка полігону або регулювальний майданчик.
ХІД УРОКУ
Організаційна частина.
1.
Доклад учнів про готовність до занять.
2.
Огляд зовнішнього вигляду (наявність спецодягу).
Вступний
інструктаж.
1. Повідомити теми та цілі
уроку.
2. Перевірити знання по
пройденому матеріалу.
3. Подача нового матеріалу.
4. Інструктаж з ТБ та ОП.
Текучій інструктаж та самостійна
робота учня.
1. Показати як правильно
виконувати завдання:
а)ЩТО трактора Т- 40.
б)проїхати на підвищеній передачі
по маркерній та провішеній лініям.
в)проїхати через умовні ворота
переднім та заднім ходом.
г)проїхати по «вісімці» переднім
та заднім ходом з поворотом «вліво» та «вправо».
2. Указати на допущені
помилки учнів та при необхідності їх виправити.
3. Контролювати дотримання
учнем правил ТБ та ОП.
4. Виконання вправи учнем на
оцінку.
Заключний інструктаж.
1. Підсумки роботи за урок.
2. Повідомити і обоснувати
оцінку учневі.
3. Подача домашнього
завдання.
Інструкційно – технологічна карта на тему:
«Водіння трактора на підвищених передачах по маркерній та
провішеній лініям, проїзд через умовні ворота».
Назва завдання |
Час відведений на виконання |
«Водіння трактора на підвищених
передачах по маркерній та провіше-ній лініям, проїзд через умовні ворота».
|
60 хв. |
Мета уроку. Навчити правильно учнів водити трактор на підвищених
швидкостях, по провішеній та маркерній лініях, проїзджати через умовні ворота,
виховувати любов до техніки, розвивати швидкість в орієнтуванні при різних ситуаціях в роботі на тракторі.
|
Зміст і послідовність виконання завдання. |
Обладнання та технічні умови. |
1 |
Провести ЩТО трактора Т- 40 |
Очистити трактор від бруду та
пилу. Перевірити ріве-нь мастила в піддоні картера, у баку гідросистеми, у
паливному насосі, при необхідності дозаправити. За-правити трактор пальним.
Перевірити та усунути, як-що є підтікання мастила і пального. Перевірити
комплектність трактора. |
2.
|
Запустити двигун трактора і проїхати по маркерній та прові-шеній лініям,
орієнтуючись за візиром. |
Маркерна та провішена лінія має бути не менше 30 – 40 метрів. |
3. |
Провести трактор через умовні ворота. |
Переднім та заднім ходом виконати повороти «вліво» та «вправо». |
4. |
Провести трактор по «вісімці». |
Переднім та заднім ходом. |
5. |
Зупинити трактор на кінцевому рубежі. |
Виключити важіль КЗП в нейтральне положення і загальмувати трактор
стоянковим гальмом. |
Всі операції виконувати згідно вимогам ТБ.
ІНСТРУКЦІЯ З
ТБ ТА
ОП ПРИ ВИКОНАННІ ПРАВИЛ:
«Водіння трактора
на підвищених швидкостях по маркерній та
провішеній лініям, проїзд через умовних воріт»
1.
Починати самостійну роботу учневі можна
тільки з дозволу майстра виробничого навчання.
2.
Рушати трактор з місця можна тільки
впевнившись, що в зоні його руху немає ні людей, ні тварин, ні техніки чи інших
предметів зіткнення з якими може привести до аварії, чи нещасного випадку.
3.
Покидати кабіну трактора дозволяється
тільки тоді, як він буде повністю зупинений, важіль КЗП поставлений у
нейтральне положення.
4.
Виконувати заміну екіпажів тільки по
команді майстра виробничого навчання після того, як відводивший екіпаж покинув
кабіну трактора.
5.
Всі роботи по обслуговуванню трактора
виконувати тільки при заглушеному двигуні трактора.
Коментарі
Дописати коментар